JAK SPRÁVNĚ NAPSAT STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS – CV ?

Jestliže jste již připravili průvodní motivační dopis na základě nabídky práce, která Vás zaujala, je na čase sestavit reprezentativní strukturovaný životopis – CV. My Vám poradíme, jak na to.
STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS - CV
1) Hlavička CV
Připravte si hlavičku CV s kontaktními údaji, které nezapomeňte několikrát zkontrolovat. Nechcete přece, aby personalista firmy kontaktoval podle špatně uvedeného telefonního čísla na Vašem CV někoho jiného. Špatně také působí, pokud uvedete na CV e-mailovou adresu ve tvaru: srdicko.beruska@seznam.cz, pro tyto účely je lepší si vytvořit třeba i novou e-mailovou adresu s Vaším jménem, např. ve tvaru: jaromir.novak@seznam.cz
*Poznámka: Tučné body jsou povinné.
FOTO
- Titul, jméno a příjmení:
- Adresa:
- Datum narození:
- Zdravotní stav:
- Telefon:
- E-mailová adresa:
2) Vzdělání
Následovat v CV by měly informace o Vašem vzdělání. „Pozor“ vzdělání uvádíme v opačném chronologickém sledu a do CV nepíšeme základní školu, tedy:
- Od – do: VŠ vzdělání (název univerzity, název fakulty, obor)
- Od – do: SŠ vzdělání (název školy, obor)
3) Pracovní zkušenosti
práce a brigáda, nezaměňujte v CV tyto pojmy! Pokud chcete, aby bylo vaše CV reprezentativní, uvádějte spíše pracovní zkušenosti a brigády jen ty, které rozšiřují vaší dovednosti, schopnosti v oboru, ve kterém máze zájem získat zaměstnání. Chronologie dosavadního zaměstnání je též v CV v opačném sledu a to následovně:
- Od – do: Název společnosti, u které pracujete, nebo jste pracovali naposledy (název pracovní pozice) rozpis hlavní náplně práce a zkušeností, které jste získali.
- Od – do: Název společnosti (název pracovní pozice) dále stačí uvést jen základní náplň práce.
4) Odborné znalosti a zkušenosti
Trh práce je velice rozmanitý a kvalifikovaných lidí, znalců a odborníků stále přibývá. Proto vyzdvihněte v CV co nejvíce odborných znalostí a zkušeností, které zvyšují Vaši kvalitu na trhu práce. Například:
- Datum: Název školení (získané zkušenosti a dovednosti)
- Datum: Certifikát (kvalifikace pro….)
- Datum: Zahraniční pobyt (zvýšení odborné konverzace v cizím jazyce)
- Datum: Řidičský průkaz (skupina, zkušenosti) atd.
5) Znalost PC a jazyků
PC znalost je v dnešní době základem už i pro pozici, jakou je například prodavačka, ale i přesto je potřeba v CV znalost práce na počítači uvést a zároveň i její úroveň. Stejně tak znalost cizích jazyků rozepište, především firmy se sídlem v zahraničí nabízí práci pouze lidem s aktivní znalostí cizích jazyků.
- PC: úroveň, znalost konkrétních programů
- Jazyk: Jaký + úroveň znalosti
6) Profil osobnosti
I Váš charakter může být základem úspěchu práce, proto se do CV uvádí profil osobnosti. Napište, co vás motivuje k vyšším výkonům, jací jste a jakými lidmi se rádi obklopujete, neopomeňte ani záporné vlastnosti, ty mohou být někdy překážkou pro výkon práce, pak nemá cenu kandidáta zvát na pracovní pohovor. Cokoliv uvedete může být následně součástí pohovoru. Například:
- charakter: jsem nekonfliktní člověk. Dokáži obhájit svá rozhodnutí a nést za odvedenou práci odpovědnost. Kreativita patří mezi mé přední vlastnosti. Jsem někdy až příliš důvěřivý, což se mi mnohdy nevyplácí.
- řídící schopnosti: dokáži vést menší tým lidí cca 5
7) Pracovní cíl
Poslední položkou CV je váš pracovní cíl. Napište, v jakých oborech chcete pracovat a proč. Popřípadě jaké máte předpoklady pro kariérní nebo alespoň profesní růst. Například:
- poptávám práci v oboru Marketing vzhledem k mým dosavadním zkušenostem a schopnosti neustále objevovat a implementovat nové metody a kreativnímu přístupu k práci
8) Reference - nepovinný údaj
Reference od Vašich minulých zaměstnavatelů / nadřízených. Nejprve se Však s těmito lidmi dohodněte, aby nebyli zaskočeni až jim někdo zavolá a bude se na Vás ptát.
- titul jméno příjmení, funkce a jméno firmy, telefon